EU-handel met VS weer op tafel na pauze over Groenland
Leestijd: 2 minuten
Verdeeldheid in Europees Parlement over handelsverdrag met Amerika blijft groot
05-02-2026 De handelscommissie van het Europees Parlement pakt de behandeling van het handelsakkoord tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten weer op. Enkele weken geleden werd de stemming tijdelijk stilgelegd na dreigende uitspraken vanuit de VS over Groenland. Nu ligt een deel van het akkoord opnieuw op tafel: de voorstellen om importheffingen op Amerikaanse industriële goederen en kreeft af te schaffen.
Europarlementariër Bernd Lange, rapporteur namens de handelscommissie, bevestigt dat de werkzaamheden zijn hervat. De commissie kan op dinsdag 24 februari stemmen over het voorstel. Daarna volgt nog een plenaire stemming waarbij alle Europarlementariërs betrokken zijn.
Toch is het dossier politiek gevoelig. Lange en zijn fractie, de sociaaldemocraten, zijn nog steeds voorstander van uitstel. Zij vinden dat de EU pas verder moet gaan met het akkoord als de Verenigde Staten stoppen met dreigementen richting Europa. Dat standpunt staat los van Groenland, benadrukt Lange.
EVP wil geen uitstel
De grootste fractie in het Europees Parlement, de centrumrechtse EVP, ziet dat anders en dringt juist aan op een snelle stemming. Volgens de partij kost verder uitstel Europese bedrijven geld. “Onze bedrijven kunnen niet wachten, en onze economie evenmin,” stelt de EVP. Het heropenen van onderhandelingen zou volgens hen leiden tot instabiliteit en de geloofwaardigheid van de EU schaden.
De sociaaldemocraten verbinden hun steun aan een extra voorwaarde. Zij willen een opschortingsclausule in het akkoord opnemen, zodat de EU het verdrag kan pauzeren als de VS opnieuw de Europese soevereiniteit ondermijnt. Aanleiding zijn eerdere dreigementen van president Donald Trump, die in januari sprak over het innemen van Groenland en mogelijke extra heffingen voor landen die het eiland steunen. Vooralsnog zijn die uitspraken niet omgezet in concrete maatregelen.
Vragen over internationaal ondernemen?
Neem contact op met Elmar Otten, beleidsadviseur internationaal ondernemen
Gerelateerde nieuwsberichten
Noorwegen maakt digitale douaneaangifte verplicht met invoering Digitoll
31 augustus 2026
Amerikaanse handelstarieven blijven bedrijven achtervolgen
20 juli 2026
Export Academy: dit najaar twee bijeenkomsten over actuele exportthema’s
19 juli 2026
Registratie geopend voor Nationaal Export Event 2026 in Den Haag
16 juli 2026
Exporteurs richten blik op India en Mercosur na nieuwe handelsverdragen
3 juli 2026
Export goed voor meer dan de helft van de economische groei
2 juli 2026
Handelsmissie opent deuren naar Indiase tuinbouwmarkt
11 juni 2026
ATA-carnet voor VK, Zwitserland en Noorwegen nu digitaal beschikbaar
1 juni 2026
EU voert 20e sanctiepakket in: strengere regels voor handel met Rusland
28 april 2026
