Kabinet wil uitbreiding elektriciteitsnetwerk versnellen
Leestijd: 2 minuten
Bedrijven die willen uitbreiden of verduurzamen moeten vaak langer dan vijf jaar wachten
10-02-2025 Het kabinet gaat de mogelijkheden voor burgers en bedrijven om bezwaar te maken tegen uitbreiding van het elektriciteitsnet beperken. Daarmee moet de uitrol van het elektriciteitsnetwerk worden versneld. Nu moeten bedrijven wel tot vijf jaar wachten op een aansluiting of het verzwaren ervan om bijvoorbeeld een laadplein voor elektrische vrachtauto’s aan te kunnen leggen.
Volgens minister Hermans van Klimaat en Groene Groei gaat er binnenkort een standaard gedoogplicht gelden als netbeheerders grondmetingen en bodemonderzoek willen doen voor uitbreiding van het stroomnet. Nu kunnen eigenaren van die grond dit nog anderhalf jaar tegenhouden door bezwaar te maken.
Maatschappelijk belang
Verder zei de minister dat uitbreiding van het elektriciteitsnet voortaan als een ‘zwaarwegend maatschappelijk belang’ wordt gekwalificeerd. Daardoor wordt het voor burgers en bedrijven moeilijker om bezwaar te maken. Dat kan in sommige gevallen de vergunningsprocedure verkorten met anderhalf jaar.
Nu staan er zo’n 10.000 bedrijven op de wachtlijst voor een zware elektriciteitsaansluiting. Bedrijven die willen uitbreiden of verduurzamen moeten vaak langer dan vijf jaar wachten. Eerder al trokken provincies en gemeenten aan de bel om maatregelen te nemen om de energietransitie te versnellen.
Het eerste voorstel om grondmetingen en bodemonderzoek standaard te gedogen is voor advies naar de Raad van State gestuurd. Alle wijzigingen moeten nog behandeld worden in de Eerste en Tweede Kamer.
Gerelateerde nieuwsberichten
Jan de Rijk Logistics zet eerste elektrische Scania met lage schotelhoogte in
11 november 2025
Inschrijving nieuwe AanZET-subsidie start op 27 januari 2026
9 november 2025
Gratis deelname aan programma voor CO₂-reductie in wegvervoer
13 oktober 2025
Rapport: binnenvaart verliest terrein aan wegvervoer
9 september 2025
Binnenvaarttafel: samenwerken aan duurzame toekomst voor binnenvaart
31 juli 2025
ING: vrachtwagenheffing versnelt overstap naar elektrisch
20 juli 2025
Bomvolle Solutrans Lyon in november verwacht
9 juli 2025
Amsterdam verruimt tijdelijk venstertijden na oproep ondernemers
12 juni 2025
Rabobank: elektrisch rijden loont voor lichte bedrijfsauto’s
1 mei 2025
