Nederlandse goederenexport blijft groeien
Leestijd: 1 minuut
Exportradar: omstandigheden in januari even ongunstig
16-01-2025 Het volume (werkdaggecorrigeerd) van de goederenexport was in november 4,2 procent groter dan in november 2023, meldt het CBS. Vooral de uitvoer van voedings- en genotsmiddelen, chemische producten, machines en apparaten was hoger. Het volume van de goederenimport was in november 1,8 procent groter dan in november 2023. Er zijn vooral meer aardolieproducten, chemische producten, transportmiddelen en elektrotechnische machines en apparaten ingevoerd.
In de CBS Exportradar van januari waren de omstandigheden voor de export minder ongunstig dan in de radar van november 2024. Dit komt vooral doordat de jaar-op-jaarkrimp van de Duitse industriële productie kleiner was. Verder was het oordeel van Nederlandse en Europese fabrikanten over de orders voor hun goederenexport minder negatief.
De export van goederen maakt bijna drie kwart uit van de totale export. Over de export van diensten rapporteert het CBS niet maandelijks.
Even ongunstig
Het beeld voor de export is in januari 2025 even ongunstig als een maand eerder. Ten opzichte van de vorige Exportradar is van alle indicatoren nieuwe informatie beschikbaar gekomen. Vier indicatoren verbeterden, twee verslechterden. De condities worden in sterke mate bepaald door de ontwikkelingen op de belangrijkste afzetmarkten voor Nederlandse export en door de ontwikkeling van de Nederlandse concurrentiepositie. De indicatoren in de radar hangen goed samen met de export, maar een verbetering van de omstandigheden betekent niet per se een hogere groei van de export.
Wisselkoersen minder ongunstig
De ontwikkeling van de reële wisselkoersen was minder ongunstig. Verder was de jaar-op-jaarkrimp van de Duitse industriële productie kleiner. Ook het oordeel van de Europese en de Nederlandse ondernemers over de buitenlandse orders was minder negatief. Het producentenvertrouwen van Duitsland en de eurozone waren echter negatiever.
Gerelateerde nieuwsberichten
CPB: VS blijven meer goederen importeren
25 april 2025
evofenedex roept Tweede Kamer op Omnibuspakket te steunen
23 april 2025
Trends in Export: groei lijkt niet langer vanzelfsprekend
10 april 2025
Nederland grootste EU-importeur van goederen uit Mercosur-landen
28 maart 2025
ING: impact autoheffingen VS op Nederland 230 miljoen euro
28 maart 2025
CPB: VS importeren meer goederen
25 maart 2025
Europees actieplan staal en metalen heeft grote gevolgen voor handel en logistiek
24 maart 2025
Brussel stelt importheffingen op Amerikaanse producten uit tot medio april
21 maart 2025
Trends in Export 2025: van instinct naar inzicht
20 maart 2025