Volledige A16 Rotterdam geopend voor verkeer
Leestijd: 1 minuut
Nieuwe energieneutrale snelweg verbetert doorstroming en bereikbaarheid
27-10-2025 In de vroege ochtend van maandag 27 oktober 2025 is de nieuwe A16 Rotterdam richting Delft en Den Haag officieel geopend voor het verkeer. Eerder, op 6 oktober 2025, werd al de rijrichting naar Dordrecht en Breda opengesteld. Na ruim zes jaar bouwen kan het wegverkeer de volledige verbinding aan de noordrand van Rotterdam nu in beide richtingen gebruiken.
De A16 Rotterdam is een 11 kilometer lange snelweg tussen de A13 bij Rotterdam The Hague Airport en de A16 bij Terbregseplein. Het is ’s werelds eerste energieneutrale snelweg met tunnel, voorzien van zonnepanelen die bijdragen aan de energievoorziening van de tunnel en verlichting. De weg is in opdracht van Rijkswaterstaat aangelegd door de bouwcombinatie De Groene Boog, bestaande uit BESIX, Dura Vermeer, Van Oord en TBI-bedrijven Croonwolter&dros en Mobilis.
De nieuwe verbinding verbetert de doorstroming van verkeer in de regio Rotterdam en Lansingerland en draagt bij aan de leefbaarheid in de Rotterdamse wijken Hillegersberg, Terbregge, Ommoord en Overschie. Verwacht wordt dat de fileproblemen op de A13 bij Overschie en de A20 tussen het Kleinpolderplein en Terbregseplein aanzienlijk verminderen.
Verkeersdrukte in eerste week na opening
Al in de eerste werkweek na de openstelling van de rijrichting Dordrecht/Breda (6 tot 11 oktober) daalde de verkeersdrukte op enkele wegen flink. Op de A13 ter hoogte van Overschie nam volgens Rijkswaterstaat het aantal voertuigen af van 63.500 naar 34.000 per etmaal, een daling van 40 tot 50 procent. Op de A20 bij Rotterdam Crooswijk daalde de drukte van 76.000 naar 60.000 voertuigen per etmaal, een afname van 15 tot 20 procent.
Tegelijkertijd kan het verkeer op toegangswegen richting de nieuwe A16 toenemen. Zo steeg het aantal voertuigen op de A13 tussen Delft-Zuid en de aansluiting met de A16 in dezelfde periode met 9 procent, van 62.500 naar 68.000 per etmaal. Over effecten op lokale wegen is het nog te vroeg om uitspraken te doen.
Vertrouwd raken met de nieuwe weg
Rijkswaterstaat benadrukt dat het gebruik van een nieuwe snelweg enige tijd kost. Het vertrouwd raken met de weg en het inslijten van nieuwe routekeuzes duurt doorgaans ongeveer één jaar.
De opening van de volledige A16 Rotterdam markeert een belangrijke mijlpaal voor de bereikbaarheid van de regio en zet een wereldwijd voorbeeld neer op het gebied van duurzame infrastructuur.
Vragen over vervoer?
Jan en zijn collega's helpen je graag verder
Gerelateerde nieuwsberichten
Van Brienenoordbrug twee nachten dicht voor onderhoud
3 september 2026
Zes weken hinder op A2 tussen Everdingen en Deil
30 augustus 2026
A27-weekendafsluiting richting Almere door werkzaamheden Stichtse Brug
20 augustus 2026
Negen maanden afsluiting Papendrechtsebrug zorgt voor flinke verkeershinder
15 juli 2026
IRU Diploma of Honour 2026: aanmelden tot en met 31 augustus
15 juli 2026
A58 week dicht tussen Princeville en De Stok
12 juli 2026
Groot onderhoud Wijkertunnel zorgt voor hinder
5 juli 2026
Wegwerkzaamheden veroorzaken deze zomer extra verkeershinder in Nederland
28 juni 2026
Kamer erkent urgentie infrastructuur, keuzes na de zomer
25 juni 2026
