03-03-2026
Elektrische heftrucks nu ook voor zwaar werk
EJungheinrich introduceert krachtige trucks voor magazijnwerk
Elektrische heftrucks zijn niet langer alleen geschikt voor licht werk. Jungheinrich ontwikkelde onlangs krachtige trucks voor zware lasten en hoogbouwmagazijnen. De nieuwste modellen presteren beter dan hun voorgangers. Ook hebben ze een verbeterde ergonomie en zijn ze langer in te zetten bij intensief gebruik.
Het zware en intensieve werk in en rondom het magazijn verschuift van lpg- en dieseltrucks naar die met lithium-ion aan boord. Waar elektrische trucks voorheen vooral werden ingezet voor lichte magazijnwerkzaamheden, komen fabrikanten nu ook met krachtige elektrische oplossingen in het vijf-tonssegment. Linde presenteerde een tijdje geleden al zijn nieuwste modellen in aanloop naar Europa’s grootste logistiekbeurs LogiMAT 2026. Onlangs presenteerde ook Jungheinrich zijn nieuwste magazijnoplossingen.
Dit Duitse familiebedrijf was in 2023 al gestopt met de productie van heftrucks die op diesel en lpg rijden. Het was de eerste fabrikant die vol voor elektrisch ging. Dat was best een gok, want voor het zware- en middensegment presteerden de heftrucks toen nog niet optimaal. Laden in de lunchpauze was een noodzaak. Inmiddels heeft de technologie een hoge vlucht genomen en kunnen de machines veel langer doorwerken dan hun voorgangers. Ook presteren ze beter.
Nieuwe modellen
Om dat laatste te onderstrepen komt Jungheinrich met drie nieuwe modellen: de EFG 5, het high-voltage testmodel FalcOn en de reachtruck ETV 4i. De drie richten zich op verschillende toepassingen, maar hebben een duidelijke overeenkomst: hogere prestaties, lagere gebruikskosten en inzetbaarheid voor meerdere shifts.
De EFG 5 is de nieuwe generatie elektrische contragewichtheftrucks in de klasse tot 5000 kilogram. De truck is leverbaar met een lastzwaartepunt van 500 of 600 millimeter en kan heffen tot 7500 millimeter hoogte. Daarmee richt hij zich op sectoren zoals industrie, bouw, drankenlogistiek en automotive. In die omgevingen worden vaak zware objecten verplaatst, soms ook buiten en vaak in intensieve werkschema’s. Door een verder liggend lastzwaartepunt kunnen de trucks ook maximaal tillen met aanbouwapparatuur en hebben ze minder last van gewichtsbeperkingen bij hoogte.
Volgens Jungheinrich biedt de EFG 5 tot 15 procent meer handlingcapaciteit dan zijn voorganger. Dat betekent dat de truck sneller kan rijden en heffen, waardoor per shift meer pallets te verwerken zijn. De maximale snelheid ligt rond de 20 kilometer per uur. De truck is uitgerust met twee aandrijfmotoren die zorgen voor voldoende kracht, ook onder volle belasting. Voor het heffen gebruikt Jungheinrich een nieuwe SRM+-hefmotor. Deze zorgt voor snelle hef- en daalbewegingen. Vooral bij toepassingen met veel lastwisselingen bespaart dat tijd.
Betere werkplek
Naast prestaties is de werkplek van de chauffeur verbeterd. De cabine van de EFG 5 biedt meer beenruimte en veroorzaakt minder trillingen dan zijn voorganger. Dat komt doordat de cabine is ontkoppeld van het chassis. Slankere stijlen en een panoramadak zorgen voor beter zicht naar boven en opzij. Er zijn verschillende veiligheidssystemen beschikbaar, waaronder een camerasysteem met persoonsherkenning dat waarschuwt voor gevaarlijke situaties.
Waar de EFG 5 een productiemodel is, kijkt Jungheinrich met de FalcOn verder vooruit. Dit is een testtruck met een capaciteit van 5000 kilogram bij een lastzwaartepunt van 600 millimeter. De FalcOn maakt gebruik van high-voltage techniek. Dit betekent dat het elektrische systeem met een hogere spanning werkt dan gebruikelijk. De truck haalt snelheden tot 26 kilometer per uur en behaalt binnen 15 meter al die topsnelheid.
“Elektrische heftrucks zijn ook bij de zwaarste inzetprofielen een reëel alternatief”
Een belangrijk onderdeel van de FalcOn is het watergekoelde high-voltage systeem. De belangrijkste onderdelen van de aandrijving worden actief gekoeld. Dit moet zorgen voor stabiele prestaties bij langdurige inzet of bij hoge temperaturen. Daarnaast kan de truck worden opgeladen met gelijkstroom tot 150 kW via een CCS-2-aansluiting. Volgens Jungheinrich kan de batterij in ongeveer 30 minuten van 20 naar 80 procent worden geladen. “Met de FalcOn willen we laten zien dat elektrische heftrucks ook bij de zwaarste inzetprofielen een reëel alternatief zijn voor verbrandingsmotoren”, stelt Andreas Schiller, global portfolio lead Counterbalance Heavy Trucks bij Jungheinrich.
Snelle reachtruck
Naast de zware contragewichttrucks introduceert Jungheinrich een nieuwe reachtruck voor hoogbouwmagazijnen: de ETV 4i. Deze truck heeft een capaciteit van 1,4 tot 2,5 ton en heft tot 14 meter hoogte. Daarmee richt hij zich op distributiecentra, productieomgevingen en andere bedrijven waar veel op hoogte wordt gewerkt. Zonder last heft de truck met snelheden tot 1,5 meter per seconde. De daalsnelheid kan oplopen tot 1,2 meter per seconde. Ook de reiksnelheid is verhoogd, wat tijd bespaart bij het in- en uitslaan van pallets.
Bij werken op grote hoogte is niet alleen snelheid belangrijk, maar ook controle. Daarom is veel aandacht besteed aan soepele en nauwkeurige mastbewegingen. De hydrauliek reageert gevoelig en helpt om lasten stabiel te positioneren, ook bij maximale snelheid. Dit draagt bij aan veilig en efficiënt werken.
De ETV 4i is standaard uitgerust met een geïntegreerde lithium-ionbatterij. Deze kan snel worden opgeladen en maakt tussentijds laden mogelijk. Hierdoor is geen batterijwissel nodig en is de truck flexibel in te zetten voor meerdere shifts. Dat verhoogt de beschikbaarheid. De truck heeft een compact ontwerp, waardoor hij geschikt is voor smalle gangen.
LogiMAT 2026
Op de LogiMAT tonen grote fabrikanten van intern transportmiddelen hun nieuwste modellen. De grootste beurs van Europa rond logistiek en warehousing is van 24 tot en met 26 maart in Stuttgart. Naast fabrikanten zijn er kennissessies over onder meer de toekomst van de intralogistiek en de rol van AI daarbij.
Job Halkes
Jungheinrich