16-12-2025
HP-zinnen - Aardolie is nog vaak onmisbaar voor productie
HIn elke editie vertelt een bedrijfs- of ledenadviseur van evofenedex over een ervaring met opslag of vervoer van gevaarlijke stoffen. Deze keer is dat Jo-Ann Botter.
Tijdens de Dag van de Gevaarlijke Stoffen bij evofenedex begon mijn sessie met een simpel tafereel: een rij buisjes, een stapel alledaagse producten en een nieuwsgierige groep ondernemers om mij heen. “Raad eens wat deze producten met elkaar gemeen hebben?”, vroeg ik. De meesten keken even rond, maar niemand noemde het juiste antwoord: aardolie.
Veel ondernemers weten dat aardolie wordt gebruikt voor brandstoffen en smeermiddelen. Maar toen ik liet zien hoeveel alledaagse producten ervan afhankelijk zijn, merkte ik dat dit voor velen nieuw was. Op tafel had ik verschillende buisjes staan met vloeistoffen die uit ruwe olie worden gehaald. Ruwe olie is donker en dik, maar de stoffen die je eruit wint, verschillen sterk in kleur en dikte. Dat verraste de bezoekers. Naast de buisjes had ik producten neergelegd die iedereen dagelijks tegenkomt: vitaminepillen, veiligheidsbrillen, gewone en veiligheidskleding, wasverzachter, lippenstift en zelfs kauwgom. In al deze producten zitten componenten die uit aardolie komen.
Tijdens de gesprekken merkte ik dat veel mensen niet beseffen hoe breed de toepassing van aardolie is. Er wordt vaak geroepen dat we volledig moeten stoppen met het gebruik ervan. Dat zou mooi zijn, maar zolang er geen volwaardige alternatieven zijn, valt een groot deel van onze productie stil. Kunststoffen, polyester in kleding en panelen in elektrische auto’s, ze zijn allemaal afhankelijk van aardolie.
Zolang er geen volwaardige alternatieven zijn, valt een groot deel van onze productie stil
Bedrijfsadviseur Gevaarlijke Stoffen bij evofenedex
Bezoekers van mijn sessie vroegen of er bijvoorbeeld voor veiligheidskleding al olievrije alternatieven bestaan, maar dat is helaas nog niet het geval. Voor de meeste basisproducten die we dagelijks gebruiken, bestaat nog geen alternatief dat even sterk of betrouwbaar is. Bedrijven die zeggen helemaal zonder olie te willen produceren, lopen direct vast. In de praktijk richten zij zich daarom vooral op hun CO2-uitstoot en op recycling.
Bovendien kun je op dit moment maar beperkt winst behalen door grondstoffen te vervangen. Eventuele alternatieven zijn vaak nog te duur om concurrerend te blijven. Dat hoor ik ook terug van leden. Het kostenplaatje speelt altijd mee.
Grondstoffen vervangen is overigens altijd een lastige kwestie. Zeker als het gaat om kankerverwekkende, mutagene en reprotoxische stoffen, de zogenoemde CMR-stoffen. Veel bedrijven kijken goed naar welke stoffen ze hebben en proberen die te vervangen door een alternatief dat minder of niet schadelijk is. Met behulp van een risico-inventarisatie worden er vaak alternatieven gevonden. Maar die zijn er helaas niet altijd.
Het is belangrijk dat bedrijven kritisch kijken naar wat er allemaal aan gezondheidsschadelijke stoffen binnenkomt en dat ze proberen een alternatief te vinden. Maar soms zijn er nog geen geschikte, betaalbare en veilige alternatieven. Net als met aardolie. Zonder deze grondstof kunnen we nog niet.
Jo-Ann Botter