ESC: duidelijkheid over EUDR hard nodig
Leestijd: 2 minuten
Europese verladersorganisatie luidt noodklok over snel naderende invoering ontbossingsverordening
03-09-2025 De ESC luidt de noodklok over de Europese ontbossingsverordening EUDR. De invoering hiervan komt snel dichterbij – 30 december 2025 – maar belangrijke onderdelen van de uitvoering zijn nog niet duidelijk. De Europese verladersorganisatie vreest dat ondernemers hierdoor te weinig zekerheid hebben om zich goed voor te bereiden op de nieuwe regels.
De implementatie van de European Union Deforestation Regulation (EUDR) bereikt volgens de European Shippers' Council (ESC) een cruciale fase nu de invoerdatum van 30 december 2025 snel dichterbij komt voor grote en middelgrote ondernemingen. Micro- of kleine ondernemingen die al bestonden voor 31 december 2020 hoeven zich pas vanaf 30 juni 2026 aan de EUDR te houden. Let op: dit uitstel geldt niet voor micro- of kleine ondernemingen die al in hout handelen. De Europese verladersorganisatie vindt het vooral zorgelijk dat voor de eerste groep bedrijven nog niet alles bekend is wat ze moeten weten om eind dit jaar probleemloos de nieuwe wetgeving te implementeren.
Hopelijk niet weer uitstel nodig
Vorig jaar werd de invoering van de ontbossingsverordening uitgesteld omdat een correcte implementatie nog niet haalbaar was. De ESC spreekt de wens uit dat de wetgeving deze keer wel in werking zal treden, en wijst erop dat bedrijven hiervoor inmiddels al veel voorbereidingen hebben verricht.
De ESC roept de Europese Commissie daarom op snel duidelijkheid te geven. “Wij vragen de Commissie met klem of de huidige implementatiedata nog als definitief kunnen worden beschouwd. Bij een positief antwoord is gedetailleerde informatie dringend gewenst. Als wederom uitstel wordt overwogen is het goed te weten wat de nieuwe beoogde data voor het inwerkingtreden van de EUDR zijn. Wij komen graag met de Commissie in contact om onze standpunten nader toe te lichten”, aldus Godfried Smit, secretaris-generaal van de ESC.
Gedetailleerde informatie verzamelen
“Aangezien op dit moment nog veel cruciale en kritieke details onopgelost zijn, is op basis van de huidige informatie een verantwoorde implementatie onmogelijk. Omdat een goede voorbereiding voor de hele toeleveringsketen essentieel is, hebben bedrijven hiervoor echt de tijd nodig”, legt Smit uit.
Om aan te tonen dat zij aan de EUDR voldoen, moeten bedrijven bewijzen dat hun producten zowel ontbossingsvrij als legaal geproduceerd zijn. Hiervoor moeten zij gedetailleerde informatie verzamelen over de herkomst en de toeleveringsketen van hun producten. Zoals geolocatiegegevens van de producent, productiedata, gegevens over leveranciers en bewijs van naleving van de wetgeving in het land van herkomst. Bedrijven moeten ook een due diligence-verklaring indienen waarin zij de naleving bevestigen voordat zij goederen in de Europese Unie (EU) op markt brengen of uit de EU exporteren. Smit: “Bedrijven kunnen al deze zaken niet van de ene op de andere dag realiseren. Zeker niet omdat een aantal essentiële elementen nog steeds niet duidelijk is. Zo is nog niet bekend welke gegevens bedrijven in een due diligence-verklaring moeten vermelden. Bovendien is onduidelijk wie hiervoor de eindverantwoordelijkheid heeft: de EU of de lidstaten. Ook voor leden in andere lidstaten is het niet duidelijk tot wie ze zich moeten wenden.”
Niet alle lidstaten klaar
Een ander probleem is volgens Smit dat het erop lijkt dat nog niet in alle EU-lidstaten een bevoegde autoriteit is aangewezen voor toezicht en handhaving van de EUDR. Zo kwam hierover onlangs bericht uit Polen. In andere lidstaten zwijgen de nationale autoriteiten over de voortgang van het implementatieproces. In Nederland is de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit de bevoegde autoriteit.
Stappenplan voor bedrijven
Ondernemersvereniging evofenedex heeft voor haar leden een stappenplan gemaakt. “Hiermee kunnen bedrijven eenvoudig uitzoeken of hun producten onder de EUDR vallen en wat hen als bedrijf te wachten staat bij deze verduurzamingsslag”, aldus Elmar Otten, senior beleidsadviseur Internationaal Ondernemen.
Themagroep Ontbossing
Met deze community bieden we een platform van en voor leden van evofenedex om met elkaar tot implementatie van de EUDR te komen.
Vragen over internationaal ondernemen?
Neem contact op met Elmar Otten, beleidsadviseur internationaal ondernemen
Gerelateerde nieuwsberichten
Subsidieprogramma Verantwoord Ondernemen weer open op 25 augustus
13 augustus 2025
Minister Klever: “Welvaart en weerbaarheid voorop in Nederlands handelsbeleid”
2 juni 2025
Welke afspraken wil jij terugzien in handelsakkoorden?
12 mei 2025
evofenedex roept Tweede Kamer op Omnibuspakket te steunen
23 april 2025
Invest International versterkt samenwerking met Indonesië
4 februari 2025
Subsidieprogramma binnenkort open voor IMVO
31 januari 2025
Ledenvraag | Re-importeren van EUDR-goederen
14 januari 2025
Nederland koploper in transitieplan voor duurzame bedrijfsvoering
10 januari 2025
KPMG: bedrijven bereiden zich wereldwijd voor op verplichte duurzaamheidrapportage
2 december 2024