skipToContentskipToFooter

Werkzaamheden bij waterbouwprojecten vragen om ketenbrede aanpak

24-09-2026 Beperken van hinder bij werkzaamheden op het water is pas succesvol als goederen hun bestemming blijven bereiken. Dat is de kern van de boodschap die evofenedex meegeeft aan de vaste Kamercommissie voor Infrastructuur en Waterstaat tijdens een rondetafelgesprek over hindermanagement bij waterbouwprojecten.

Volgens beleidsadviseur binnenvaart Ricky Voorn moet daarbij niet alleen naar afzonderlijke projecten worden gekeken, maar naar de hele goederenstroom van handels- en productiebedrijven. “Voor ons is het beperken van hinder pas geslaagd als goederen hun bestemming bereiken. Het liefst via het water”, zegt Voorn.

Tekst loopt door onder de foto

ricky in actie.jpg

Beleidsadviseur binnenvaart Ricky Voorn van evofenedex in gesprek met leden van de vaste Kamercommissie voor Infrastructuur en Waterstaat.

Via de binnenvaart komen dagelijks grondstoffen binnen voor de industrie en vinden producten hun weg naar klanten in binnen- en buitenland. Bedrijven begrijpen dat onderhoud aan sluizen en bruggen noodzakelijk is. Voor verladers, die goederen over water laten vervoeren, draait het tijdens werkzaamheden vooral om de vraag of productie en leveringen kunnen doorgaan. “Voor verladers bestaat een probleem op het water niet los van de rest van de keten. Wat een stremming voor een schip is, kan een productiestop voor een fabriek betekenen”, aldus Voorn.

Verstoringen stapelen zich op

Volgens evofenedex ontstaat de grootste economische schade wanneer meerdere verstoringen tegelijk optreden. Dat bleek afgelopen zomer opnieuw. Door laagwater kunnen schepen minder lading meenemen. Als tegelijkertijd een omvaarroute beperkt beschikbaar is door werkzaamheden of een storing aan een sluis, lopen vertragingen snel op.

Grondstoffen arriveren later, leveringen aan klanten schuiven op en in het uiterste geval moet een fabriek tijdelijk stilleggen. Daarom pleit evofenedex in haar position paper voor een corridorgerichte aanpak. Daarbij worden werkzaamheden, stremmingen en beschikbare omvaarroutes in samenhang gepland en beoordeeld.

Verladers aan tafel

evofenedex vraagt de Kamer ook om verladers eerder te betrekken bij de voorbereiding van grote infrastructuurprojecten. Zij hebben inzicht in welke goederenstromen cruciaal zijn voor de economie en weten wanneer een stremming de grootste gevolgen heeft. “Door verladers eerder te betrekken kan veel economische schade worden voorkomen”, besluit Voorn.

Themagroep Laagwater & logistiek

Wat betekenen stremmingen en beperkte vaarwegcapaciteit voor je vervoer? In onze online themagroep delen leden kennis en ervaringen over planning, capaciteit, kosten en alternatieve vervoersmogelijkheden. Doe mee en leer van andere bedrijven die voor dezelfde uitdagingen staan.

Vragen over dit artikel?

Neem contact op met Ricky Voorn, beleidsadviseur Binnenvaart en Eigen vervoer.

Ricky