skipToContentskipToFooter

Beursrecords mogelijk aanmoediging voor Trump

14-07-2025 Afgelopen weekend kwam er alsnog een brief geadresseerd aan de Europese Unie tevoorschijn van president Trump, met de aankondiging dat er heffingen van 30 procent ingesteld zullen worden vanaf 1 augustus als er voor die tijd geen akkoord wordt gesloten. Vooralsnog is het niets meer dan een intentieverklaring, waarbij het enige zekere is dat er extra druk op de onderhandelingen wordt gezet.

De Verenigde Staten hebben meer dan 20 brieven gestuurd met (aangepaste) tarieven naar handelspartners. De Europese Unie was een van de laatste ontvangers, samen met Mexico en Canada. Canada kreeg een tarief van 35 procent en Mexico 30 procent. Beide landen zijn tot op heden onderworpen aan een heffing van 25 procent, maar vanwege de USMCA-uitzondering kunnen de meeste goederen tariefvrij geïmporteerd worden.

Gestapelde heffingen

Voor de aangekondigde landenspecifieke heffingen is nog niets officieel, maar laten de Verenigde Staten de mogelijkheid open dat deze ‘wederkerige’ heffingen in de toekomst gestapeld worden boven op de sectorale heffingen, zoals de 25 procent autoheffingen en 50 procent staal- en aluminiumheffingen. Momenteel is dat nog niet het geval en is de basis van 10 procent alleen van toepassing op de niet-staal/aluminium-inhoud van daarvan afgeleide producten.

Daarnaast bevatten alle brieven bepalingen voor ‘goods transshipped to evade a higher tariff will be subject to that higher tariff’, waarvan in de praktijk nog niet duidelijk is hoe dat uitpakt, aangezien oorsprong en niet herkomst leidend is voor de heffingen. Mogelijk wijst dit op een contentvereiste om te voorkomen dat het als een product van een ander land wordt beschouwd. Bijvoorbeeld Vietnamese producten, die slechts als zodanig beschouwd zouden mogen worden als ze nagenoeg nul procent Chinese componenten bevatten.

VS-EU-deal

Hoewel onderhandelaars aan beide zijden van de Atlantische Oceaan vertrouwen hebben om tot een deal te komen, lijkt het er niet op dat het inhoudelijk veel zal brengen. Zo is niet uit te sluiten dat Europa alsnog geraakt wordt door toekomstige sectorale heffingen, zoals de gedreigde 50 procent op koper, farmaceutische producten en halfgeleiders. De term TACO-trade (Trump Always Chickens Out) mag dan populair zijn, het gemiddelde Amerikaanse importtarief staat ondertussen op 18 procent, ten opzichte van 2,5 procent in januari. Daarnaast kan het overmatige optimisme van financiële markten Trump juist aanmoedigen om nog meer drastische acties te nemen. In het kort: uitspraken moeten met een korreltje zout genomen worden, maar apathie kunnen ondernemers zich niet veroorloven.

Blijf op de hoogte van wat voor jou relevant is

Krijg actualiteiten, praktische kennis, evenementen en opleidingen van evofenedex direct in je inbox.