skipToContentskipToFooter

Meer transparantie in staalketen

03-09-2026 Importeurs moeten vanaf 1 oktober 2026 beter kunnen aantonen waar staal is gesmolten en gegoten. De Europese Commissie heeft hiervoor nieuwe bewijsregels vastgesteld. Daarmee wil de Europese Unie (EU) de herkomst van staal beter traceerbaar maken en omzeiling van handelsmaatregelen tegengaan.

De uitvoeringsverordening is op 31 augustus 2026 gepubliceerd, nadat de EU-lidstaten deze op 19 augustus unaniem hadden goedgekeurd. De regels gelden voor de 26 productcategorieën die onder de EU-Staalverordening vallen.

Met melt and pour bedoelt de Commissie de locatie waar ruw staal of ijzer voor het eerst in vloeibare vorm wordt geproduceerd en vervolgens wordt gegoten tot een eerste vaste vorm.

Toegestane documenten

Vanaf 1 oktober 2026 moeten importeurs in hun douaneaangifte vermelden in welk land het staal is gesmolten en gegoten. Het belangrijkste bewijsdocument wordt het Mill Test Certificate (MTC). Dit certificaat moet zowel het land van melt and pour als het zogenoemde heat number bevatten. Ontbreekt die informatie of is geen MTC beschikbaar, dan mogen importeurs voorlopig ook andere documenten gebruiken, zoals:

  • facturen en leveringsdocumenten;
  • kwaliteitscertificaten, contracten en leveranciersverklaringen;
  • kostprijs- en productiedocumentatie;
  • douanedocumenten uit het exporterende land;
  • commerciële correspondentie.

Deze documenten moeten wel voldoende informatie bevatten over het land van melt and pour en het heat number van het staal.

Meer transparantie

Volgens de Commissie vergroten de nieuwe regels de transparantie en traceerbaarheid in internationale staalketens. De EU wil beter kunnen vaststellen waar staal daadwerkelijk is geproduceerd en voorkomen dat producten via derde landen worden verhandeld om bestaande handelsmaatregelen te ontwijken.

De maatregel maakt deel uit van het bredere Europese beleid om de gevolgen van mondiale overcapaciteit in de staalindustrie tegen te gaan.

Bij de uitwerking van de regels hield de Commissie rekening met een consultatie die liep van 2 juni tot en met 4 juli 2026. Hierop reageerden bijna 170 belanghebbenden, waaronder staalproducenten, importeurs, handelaren en brancheorganisaties. Volgens de Commissie sluiten de nieuwe eisen zo veel mogelijk aan op documenten die bedrijven al gebruiken. Daardoor blijven extra administratieve lasten beperkt.

Gefaseerde invoering

De Commissie kiest voor een overgangsperiode. Tot 1 oktober 2027 mogen alternatieve documenten onder voorwaarden zelfstandig als bewijs dienen. Daarna accepteert de Commissie deze documenten alleen nog als aanvulling op een MTC. Daarmee wordt het MTC uiteindelijk de belangrijkste bewijsbron voor de herkomst van staal.

Gevolgen importeurs

Voor Europese staalimporteurs betekent de nieuwe uitvoeringsverordening dat zij hun documentatieprocessen mogelijk moeten aanpassen. Vooral bedrijven met complexe internationale toeleveringsketens doen er goed aan tijdig na te gaan of leveranciers de vereiste melt and pour-informatie kunnen aanleveren. De nieuwe bewijsregels gelden namelijk al vanaf 1 oktober 2026.

Blijf op de hoogte van wat voor jou relevant is

Krijg actualiteiten, praktische kennis, evenementen en opleidingen van evofenedex direct in je mailbox.

Vragen over internationaal ondernemen?

Neem contact op met Elmar Otten, beleidsadviseur internationaal ondernemen

Elmar