Tweede Kamer wil Westerscheldetunnel vanaf 2025 tolvrij maken
Leestijd: 1 minuut
evofenedex brak lans voor afschaffing tol
23-09-2022 De Tweede Kamer heeft een motie aangenomen van de SGP om de tol op de Westerscheldetunnel per 2025 af te schaffen. De Kamer verzoekt de regering om hiervoor geld vrij te maken uit het Groeifonds en een redelijke bijdrage te vragen van de Provincie Zeeland. De Kamer zet in eerste instantie in op het laten vervallen van tol voor personenauto’s en motoren. Volgens evofenedex is dit een belangrijke stap naar een tolvrije verbinding.
Een tolvrije tunnel zorgt voor een eerlijk speelveld tussen handels- en productiebedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en die aan de andere kant van de tunnel en versterkt het vestigingsklimaat van de regio. Voor handels- en productiebedrijven is het belangrijk dat de afschaffing van de tol voor al het verkeer gaat gelden en niet alleen voor personenvervoer.
Rol van evofenedex
In de het rondetafelgesprek over de Westerscheldetunnel vorig jaar heeft evofenedex een lans gebroken voor afschaffing van de tol. Voor in Zeeuws-Vlaanderen gevestigde handels- en productiebedrijven betekent de tolheffing voor de Westerscheldetunnel extra kosten. Voor het leveren van producten buiten de eigen regio zijn deze ondernemers aangewezen op de toltunnel. Kosten die ze niet kunnen doorberekenen aan klanten. Via Antwerpen ervaren deze ondernemers vaak veel congestie, waardoor deze route geen echt alternatief is.
Negatief voor vestigingsklimaat
De toltunnel heeft een negatief effect op het vestigingsklimaat van de regio. Een positieve ontwikkeling zoals North Sea Port, waarbij er een nauwe samenwerking is tussen Vlissingen, Terneuzen en Sas van Gent, ondervindt hinder van een tolbarrière. Het maakt Zeeuws-Vlaanderen een minder aantrekkelijke regio om hier een bedrijf te vestigen of te wonen. Een tolvrije verbinding zal Zeeuws-Vlaanderen economische en maatschappelijk vooruit helpen. Dat heeft een positieve uitwerking op de gehele Provincie Zeeland.
Betalen naar gebruik voor iedereen
evofenedex is er voorstander van om op termijn te komen tot een nieuw systeem van autobelastingen, waarbij alle weggebruikers betalen naar gebruik. Deze hervorming van de autobelasting, waarbij niet bezit maar het gebruik wordt belast, is eerlijker, transparanter en toekomstbestendig. De invoering van een nieuwe methodiek van betalen naar gebruik biedt de mogelijkheid om de tol te schrappen en op te laten gaan in het toekomstig collectieve systeem waarbij iedereen eerlijk betaalt naar gebruik.
Gerelateerde nieuwsberichten
Merwedebrug richting Utrecht komend weekend dicht
31 maart 2025
A12 vanaf weekend 26 maart avond en nacht afgesloten
20 maart 2025
N57 Oosterscheldekering in mei en juni nachten gestremd
17 maart 2025
A12 komende maand diverse avonden en nachten afgesloten
5 maart 2025
Forse verkeershinder in 2025 in regio Utrecht
2 maart 2025
Groen licht voor gebiedsontwikkeling Oostelijke Langstraat in Brabant
27 februari 2025
Werkzaamheden aan IJ-tunnel in maart
24 februari 2025
Maastunnel krijgt een lagere maximale toegestane doorrijdhoogte
20 februari 2025
Viaducten onder A12 bij Velperbroek verstevigd
17 februari 2025