Kabinet koppelt industriepolitiek aan open handel
Leestijd: 1 minuut
Bezuinigingen op diplomatieke posten deels teruggedraaid
15-09-2026 Het kabinet-Jetten zet met de Miljoenennota duidelijke stappen om het toekomstige verdienvermogen van Nederland te versterken. De aangekondigde nationale investeringsinstelling en een organisatie voor baanbrekende technologische innovaties moeten bijdragen aan meer innovatie, digitalisering en technologische ontwikkeling. Ook het voornemen om jaarlijks vijfhonderd regels te schrappen, kan ondernemers meer ruimte geven om te ondernemen.
Voor een handelsland als Nederland is het belangrijk dat niet alleen naar de binnenlandse economie wordt gekeken. Het kabinet benadrukt daarom het belang van internationale samenwerking. Volgens evofenedex is dat een goede ontwikkeling, omdat een sterke internationale positie vraagt om meer verdienvermogen op zowel Nederlands als Europees niveau én minder risicovolle strategische afhankelijkheden.
Daarnaast erkent het kabinet dat Nederlandse ondernemers steeds vaker te maken hebben met oneerlijke concurrentie uit het buitenland. Het wil daarvoor handelsdefensieve instrumenten inzetten, zonder te vervallen in protectionisme. Volgens evofenedex is dat de juiste balans. Oneerlijke concurrentie moet worden aangepakt, terwijl open handel het uitgangspunt blijft.
Economische diplomatie
In een wereld waarin geopolitieke spanningen toenemen, blijven ambassades en consulaten belangrijk voor economische diplomatie, markttoegang en ondersteuning van ondernemers. De structurele extra investering van 35 miljoen euro in het diplomatieke netwerk noemt evofenedex een verstandige stap. Tegelijkertijd is daarmee de eerdere bezuinigingsopgave niet volledig teruggedraaid.
Veerkracht versterken
Positief is ook dat het kabinet aandacht heeft voor de weerbaarheid van bedrijven tegen verstoringen in internationale ketens. Daarbij ziet het een rol voor internationaal verantwoord maatschappelijk ondernemen om meer transparantie en veerkracht in toeleveringsketens te realiseren.
evofenedex werkt graag samen met het kabinet aan een programma dat bedrijven helpt hun organisatie en ketens weerbaarder in te richten.
Alles bij elkaar zet het kabinet belangrijke stappen richting een integrale aanpak van buitenlandbeleid. Daarmee komen internationale handel, industriepolitiek, economische veiligheid, weerbaarheid en ontwikkelingssamenwerking nadrukkelijker samen.
Innovatiebeleid koppelen aan concrete maatregelen
Los knelpunten rond vergunningsverlening, energieinfrastructuur en personeel op. Dan kunnen de investeringsinitiatieven ook daadwerkelijk succesvol zijn. Zonder die randvoorwaarden blijft economische groei vooral een ambitie op papier. evofenedex roept het kabinet op om innovatiebeleid te koppelen aan concrete maatregelen die ervoor zorgen dat bedrijven daadwerkelijk kunnen investeren, produceren en exporteren.
Vragen over internationaal ondernemen?
Neem contact op met Elmar Otten, beleidsadviseur internationaal ondernemen
Gerelateerde nieuwsberichten
Miljoenennota biedt enig perspectief voor infrastructuur
15 september 2026
Trots op handelsland Nederland? Dan moet de politiek nú leveren
16 september 2025
evofenedex roept Tweede Kamer op invoering wetsvoorstel elektronisch cognossement te versnellen
5 september 2025
VK en EU willen meeste sanitaire en fytosanitaire controles afschaffen
23 mei 2025
Voor alle exporten naar VK vanaf 31 januari Safety and Security Declaration verplicht
27 januari 2025
Brexit: fase 3 BTOM opnieuw deels uitgesteld
22 september 2024
Ledenvraag: "Mijn klant levert een onjuiste goederencode aan. Wat moet ik doen?"
7 mei 2024
Dag van de Binnendienst in het teken van impact van nieuwe wet- en regelgeving
15 april 2024
Ledenvraag | Is een EUR.1-certificaat voor Zwitserland binnenkort overbodig?
7 december 2023
