Bewijsplicht staalimport vanaf 1 oktober verplicht | evofenedex
 
 
skipToContentskipToFooter

Importeurs moeten vanaf 1 oktober 2026 kunnen aantonen waar staal is gesmolten en gegoten

25-09-2026 Importeer je staal van buiten de Europese Unie? Vanaf 1 oktober 2026 moet je bij de invoer van veel staalproducten kunnen aantonen in welk land het staal is gesmolten en gegoten. Lees welke bewijsstukken je nodig hebt, welke overgangsregeling geldt en hoe je problemen bij de invoer voorkomt.

De nieuwe verplichting volgt uit EU-verordening 2026/1384 en geldt voor een groot deel van de staalimport in de Europese Unie (EU). Ontbrekende documentatie kan gevolgen hebben voor de invoer van staalproducten. Bedrijven moeten in principe een Mill Test Certificate (MTC) kunnen overleggen waarop zowel het land van smelten en gieten (melt and pour) als het warmtenummer van het ingevoerde staal staat vermeld.

Ontbreken deze gegevens op het certificaat? Dan kun je ook alternatieve bewijsstukken gebruiken, zoals handelscorrespondentie, productiedocumenten, productomschrijvingen en boekhoudkundige documenten. Je hebt daarbij nog steeds een certificaat van het walswerk nodig.

Overgangsregeling

Voor situaties waarin (nog) geen certificaat van het walswerk beschikbaar is, geldt een overgangsregeling. Tot en met 30 september 2027 mag je het land van smelten en gieten tijdelijk aantonen met alternatieve bewijsstukken die informatie bevatten over het land van smelten en gieten of het warmtenummer.

Hogere invoerrechten dreigen

De nieuwe bewijsverplichting maakt deel uit van de aangescherpte Europese vrijwaringsmaatregelen voor staal. Sinds 1 juli 2026 gelden strengere beschermingsmaatregelen voor staal dat van buiten de EU wordt ingevoerd. Doordat de tariefcontingenten zijn verlaagd, raakt een contingent sneller uitgeput. Is dat het geval, dan geldt een aanvullend invoerrecht van 50 procent in plaats van 25 procent.

Plan importen slimmer

Om te voorkomen dat je te veel invoerrechten betaalt, is het belangrijk om importstromen tijdig te plannen en de benutting van tariefcontingenten actief te volgen. Je kunt de beschikbaarheid van tariefcontingenten controleren via het Gebruikstarief van de Douane en de Tariff Quota Database (QUOTA) van de Europese Commissie.

Hierop kun je zien hoeveel contingent nog beschikbaar is en welk invoerrecht geldt wanneer een contingent is uitgeput. Door deze informatie geregeld te checken, kun je importen beter plannen en onaangename verrassingen door hogere invoerrechten voorkomen.

Belangrijk voor importeurs

Controleer vóór iedere invoerzending of het relevante tariefcontingent nog beschikbaar is. Een uitgeput contingent kan direct leiden tot hogere invoerrechten. Ga daarnaast na of leveranciers de vereiste informatie over het land van smelten en gieten kunnen aanleveren. Vanaf 1 oktober 2026 kan ontbrekende documentatie gevolgen hebben voor de invoer van staal in de EU.

Q&A | Hoe voldoe je aan de verplichtingen van de nieuwe EU-staalverordening?

De nieuwe staalverordening roept in de praktijk veel vragen op. We hebben de meestgestelde vragen en antwoorden voor je op een rij gezet. Bekijk de Q&A en ga goed voorbereid aan de slag.

Vragen over internationaal ondernemen?

Alice en haar collega's helpen je graag verder

Alice evofenedex