Centraal Loket ontheffing zero-emissiezones geopend
Leestijd: 2 minuten
Ondernemers kunnen ontheffingen aanvragen voor zero-emissiezones
01-07-2024 Ondernemers kunnen vanaf nu via het Centraal Loket ontheffing zero-emissiezones een aanvraag indienen voor een ontheffing. Per 1 januari 2025 wordt in circa 15 steden een dergelijke zone van kracht waarvoor in een aantal gevallen een ontheffing kan worden aangevraagd. Nog niet alle gemeenten staan in de lijst, omdat ontheffingen pas kunnen worden aangevraagd als zij een definitief besluit hebben genomen en de documenten hebben ondertekend.
In het Klimaatakkoord van 2019 is afgesproken dat gemeenten een zero-emissiezone mogen invoeren. De afgelopen jaren hebben veel ondernemers stappen gezet om hun logistieke proces te verduurzamen en voor te bereiden op de komst van de zero-emissiezones. evofenedex en TLN hebben veel ondernemers geholpen bij deze transitie.
Kentekencheck
Desondanks kan het zo zijn dat, na het onderzoeken van allerlei mogelijkheden, het niet is gelukt. Hiervoor heeft het ministerie, na overleg met evofenedex, TLN, en andere partijen, een aantal ontheffingen in het leven geroepen. Via de zero-emissie kentekencheck kun je zien of een voertuig de zero-emissiezones wel in mag of niet.
De ontheffingen voor de zero-emissiezones kunnen vanaf 1 juli worden aangevraagd via het Centraal Loket bij de RDW. In totaal zijn er negen verschillende ontheffingen die kunnen worden aangevraagd. Er zijn zes landelijke ontheffingen en drie gemeentelijke ontheffingen. Gemeentelijke ontheffingen kunnen pas worden aangevraagd als de gemeente enkele besluiten heeft genomen en documenten heeft ondertekend. Het kan dus zo zijn dat jouw gemeente er nog niet bij staat. evofenedex en TLN blijven erop aan dringen dat alle gemeenten dit zo snel mogelijk doen.
Landelijke ontheffingen
- Ontheffing voor particuliere bedrijfs- en vrachtauto's
- Ontheffing voor bedrijfs- en vrachtauto's die vanwege een handicap zijn aangepast
- Ontheffing voor plug-in hybride vrachtauto's
- Ontheffing voor bijzondere voertuigen met een DET tot 13 jaar oud
- Ontheffing wegens lange levertijden
- Ontheffing voor voertuigen die niet emissieloos verkrijgbaar zijn
Gemeentelijke ontheffingen
- Dagontheffingen
- Ontheffing op basis van de hardheidsclausule
- Ontheffing voor bedrijfs- of vrachtauto's in verband met bedrijfseconomische omstandigheden
Voor meer informatie, ga naar opwegnaarZES.
Gerelateerde nieuwsberichten
Eindelijk duidelijkheid over zero-emissiezones
13 maart 2025
Verduurzaming wegverkeer gaat in rap tempo
20 februari 2025
Den Haag breidt zero-emissiezone uit naar de kust
19 februari 2025
Zware e-bestelauto besturen met B-rijbewijs binnenkort officieel toegelaten
18 december 2024
evofenedex & TLN adviseren gemeente Utrecht over Toegangsbeleid Binnenstad
18 december 2024
Zero-emissiezones gaan door
18 december 2024
ING: vraag naar logistiek vastgoed met laadfaciliteit gaat fors toenemen
16 december 2024
Nog weinig aanvragen voor ontheffingen zero-emissiezone
12 december 2024
Leden regioraad in gesprek met gemeente Leiden over zero-emissiezone
11 december 2024