Bergen op Zoom en Roosendaal onderzoeken doorstroom goederenvervoer
Leestijd: 2 minuten
Data bieden beter inzicht in huidige mobiliteitsuitdagingen
04-09-2024 Bergen op Zoom en Roosendaal hebben een project gelanceerd voor de goederenvervoertransitie in West-Brabant West. Samen met de kennisinstellingen betrokken bij Logistics Community Brabant en innovatiebedrijf Argaleo (DigiTwin), gaan de gemeenten komend jaar zoeken naar nieuwe inzichten en antwoorden op de uitdagingen rondom de doorstroom van vrachtverkeer.
Het nieuwe project heeft als doel de vrachtautobewegingen in de regio West-Brabant West inzichtelijker, efficiënter en duurzamer te maken. “Door gebruik te maken van geavanceerde digitale technologieën en data-analyse krijgt deze regio niet alleen beter inzicht in de huidige mobiliteitsuitdagingen, maar legt het ook de basis voor een toekomstbestendig beleid en infrastructuur. Hierbij wordt de groei van bedrijventerreinen en sectoren afgezet tegen de bereikbaarheid en leefbaarheid van de regio”, aldus Caroline van Ham, communicatieadviseur van Logistics Community Brabant.
“Als onderdeel van het project kijken wij ook naar het gebruik van truckparkings en de mogelijkheden deze in de regio te plaatsen. De uitkomsten van dit onderzoek kunnen als blauwdruk dienen voor andere regio’s in Noord-Brabant”, legt Van Ham uit. Voor dit onderzoek heeft de regio West-Brabant (RWB) een subsidie uit het Opleidings- en Ontwikkelingsfond beschikbaar gesteld.
Drie innovatiegebieden
Het project zet in op drie innovatiegebieden. Het eerste is inzicht in goederenvervoerbewegingen. “Samen met publieke en private partijen brengen wij logistieke stromen en vervoersbewegingen in kaart. Dit leidt tot standaardisatie van informatie-uitwisseling, wat veilige en efficiënte datadeling mogelijk maakt. Het resultaat moet bijdragen aan een monitoring- en evaluatiesysteem voor vrachtverkeer, dat vergelijkbaar is met bestaande instrumenten voor personenmobiliteit”, vertelt Van Ham.
Het tweede innovatiegebied richt zich op inzicht in regionale verkeersdrukte. Van Ham: “In samenwerking met bedrijven zoals Bridgestone gaan we GPS-data van lichte bedrijfswagens en zware vrachtauto’s omzetten naar beleidsrelevante inzichten. Dit helpt bij het identificeren van knelpunten en het verbeteren van de verkeersdoorstroming in de regio Bergen op Zoom en Roosendaal.”
Herkomst- en bestemmingsdata
Inzicht in transitiemogelijkheden is de focus van het derde innovatiegebied. “Door de inzichten van de goederenvervoerbewegingen te combineren met herkomst- en bestemmingsdata kunnen we scenario’s ontwikkelen om de toekomstige groei van goederenmobiliteit te beheren en de keuzes in modaliteiten te optimaliseren. Dit helpt de gemeenten om proactief te sturen op economische ontwikkeling”, besluit Van Ham.
Digital Twin
De resultaten van de drie deelinnovaties worden geïmplementeerd in een Digital Twin-toepassing. Dit is een digitale visualisatie van de werkelijkheid die kan worden gebruikt voor praktische toepassingen, analyses en beleidsbeslissingen. De Digital Twin waarin de onderzoeksresultaten worden ondergebracht, is een bestaande tool die al in de regio wordt toegepast en nu wordt uitgebreid met actuele inzichten in lokale en regionale goederenvervoerbewegingen in West-Brabant West.
Gerelateerde nieuwsberichten
Duitse regering verlengt grenscontroles tot en met 15 september
16 februari 2025
Eerste boetes voor niet betalen tol Blankenburgtunnel
5 februari 2025
VK stelt importverbod op voedingsmiddelen in vanwege mond-en-klauwzeer
17 januari 2025
Sinds 1 januari wijziging in tolheffing Denemarken
15 januari 2025
Oostenrijk verbiedt zwaar vrachtverkeer door Brennerpas tot 15 maart
13 januari 2025
Rijverbodenkalender 2025 beschikbaar voor leden
3 januari 2025
Rijverboden in Europa tijdens Kerstmis en Driekoningen
17 december 2024
Elektronische tolweg A24 lijkt goed te werken
16 december 2024
Knooppunt Velperbroek: vrachtauto's >45 ton mogen niet meer over A12-viaducten
12 december 2024