Supply chain management doorbreekt magische grens
Leestijd: 3 minuten
Onderzoek laat zien dat samenwerken in de keten volwassen wordt
15-11-2022 Bedrijven realiseren zich steeds meer dat ketensamenwerking nodig is om het hoofd te bieden aan de serieuze crises die zich nu voordoen. Dat blijkt uit de Nationale Supply Chain Monitor, het tweejaarlijkse onderzoek door Nyenrode Business Universiteit en BLMC. Na jaren van langzame groei, doorbreekt de supply chain-volwassenheid van Nederlandse bedrijven een kritische grens. Interne samenwerking is een feit en samenwerking met externe ketenpartners krijgt serieus vorm.
Kritische grens doorbroken: interne samenwerking de norm
De Nationale Supply Chain Monitor (NSCM) meet sinds 2013 in hoeverre bedrijven interne en externe ketensamenwerking toepassen. In 2022 vond de vijfde editie van de NSCM plaats en voor het eerst doorbreken de resultaten de kritische grens van 3,2 op een vijfpuntsschaal. Een van de twee initiatiefnemers is Jack van der Veen, hoogleraar supply chain management aan Nyenrode Business Universiteit en houder van de evofenedex leerstoel supply chain. “De NSCM onderscheidt verschillende fasen van supply chain volwassenheid. Bij een score vanaf 3 is er sprake van interne horizontale samenwerking. Dat wil zeggen dat afdelingen niet meer zozeer gericht zijn op de afdelingsdoelen, maar op de bedrijfsdoelen. Mensen werken samen aan processen over afdelingen heen om die doelen waar te maken en waarde te creëren. Supply chain management neemt daarbij de regie.”
Externe samenwerking eindelijk echt van de grond
Ook op het gebied van externe samenwerking zijn grote stappen gemaakt. Michel van Buren, directeur van BLMC en mede-initiatiefnemer. “Zowel de samenwerking met klanten (3,2) als de samenwerking met leveranciers (3,1) scoren veel hoger dan in de vorige editie. De stijging van deze scores sluit goed aan bij wat we horen uit de praktijk van bedrijven. In een tijd van leveronzekerheid, sterk gestegen kosten en materiaalschaarste is communicatie tussen ketenpartners cruciaal. Vooral de scores van bedrijven in de retail zijn dit jaar goed op dit onderwerp, zij hebben een flinke inhaalslag gemaakt. Jack van der Veen: ‘Van oudsher hebben retailers veel macht in de keten en dat kan leiden tot een dominante opstelling. Uit deze scores blijkt dat in de retail steeds meer aandacht is voor de relatie met ketenpartners en voor het vergroten van de waarde in de hele keten.”
Besef in de boardroom
Iedereen die te maken heeft met supply chain management weet dat goede ketensamenwerking ervoor zorgt dat je wendbaarder bent, kosten kunt verlagen en waarde kunt verhogen. Ook in de boardroom begint dat besef door te dringen. Toch vinden veel bedrijven externe samenwerking spannend. Ze zijn bang voor hun concurrentiepositie of vrezen dat risico’s en opbrengsten van de samenwerking niet eerlijk verdeeld worden. “Uit de resultaten van dit jaar blijkt gelukkig dat veel bedrijven de aarzeling voorbij zijn” stelt Van Buren. “Je bent in de keten afhankelijk van elkaar, alle schakels hangen met elkaar samen. In de huidige onvoorspelbare markt met elke dag nieuwe uitdagingen is samenwerking een voorwaarde om te overleven.”
Onderzoeker Gijs Dolmans vult hem aan. “We weten uit andere onderzoeken welke basis er nodig is voor interne als externe ketensamenwerking: een organisatiecultuur gericht op het gezamenlijk belang, aangevuld door coachend en dienend leiderschap. Ook op dat vlak geeft de NSCM hoop, want de hoogste absolute scores zijn dit jaar behaald op de thema’s organisatiecultuur en leiderschap.”
Integrale aanpak werkt het beste
De NSCM heeft ook onderzocht op welke thema’s de koplopers het hoogste scoren. Dat geeft een verrassend inzicht, vertelt Van der Veen. “Koplopers scoren op alle thema’s evenredig hoger. Uit correlatiecijfers blijkt ook dat alle onderwerpen sterk met elkaar samenhangen. Succesvolle bedrijven zetten in op alle thema’s, dus zowel strategie, cultuur, leiderschap, processen en systemen als externe relaties. Die versterken elkaar ook nog eens. Deze bedrijven hebben meer informatie, meer slagkracht en meer impact. Geïsoleerde, starre bedrijven kunnen daar niet tegenop.”
Van Buren trekt daarom de conclusie dat supply chain management vroeger werd gezien als een puur operationele kwestie die draaide om processen zoals plan, source, make & deliver, maar dat dat aan het veranderen is. “Bedrijven realiseren zich nu dat de supply chain juist je belangrijkste onderscheidende vermogen kan zijn, wanneer je het inzet als een integrale managementmethode waarin waardecreatie belangrijker is dan kosten en waar gewerkt wordt aan gezamenlijke doelen. Supply chain directeuren zitten steeds vaker aan tafel in de boardroom, nu het vak zich ontwikkelt tot een bedrijfskundige, strategische factor.”
Gerelateerde actualiteiten
Positieve speekseltest is onvoldoende voor ontslag op staande voet
13 januari 2026
Bedrijven kunnen handelsbelemmeringen buiten EU weer melden
13 januari 2026
ESC organiseert webinar over sanitaire en fytosanitaire overeenkomst EU–VK
12 januari 2026
PostNL ontwikkelt laadpleinen voor elektrisch grootvervoer
12 januari 2026
EU-landen keuren Mercosur-handelsakkoord goed
12 januari 2026
China wil exportcontroles aanscherpen om nationale veiligheid te versterken
12 januari 2026
Nachtelijke afsluitingen A2 tussen St. Joost en Born verplaatst naar 16–18 januari
11 januari 2026
Amazon investeert in robottechnologie voor het lossen van vrachtauto’s
11 januari 2026
Wegblokkades en protestacties boeren in diverse Europese landen
11 januari 2026
Mercosur-verdrag: Europese Commissie wil boeren tegemoetkomen
8 januari 2026
Winterweer blijft zorgen voor problemen op de weg
8 januari 2026
Inschrijving nieuwe AanZET-subsidie start op 27 januari 2026
7 januari 2026
Nachtelijke afsluiting parallelbaan A27 bij knooppunt Lunetten
7 januari 2026
Stijgend vrachtvolume Maastricht Aachen Airport in 2025
7 januari 2026
ACI-systeem per 1 januari 2026 ook verplicht voor luchtvracht naar Egypte
7 januari 2026
Handel met PEM-landen: herziene oorsprongsregels sinds 1 januari 2026 van kracht
5 januari 2026
Rijverbodenkalender 2026 beschikbaar voor leden
5 januari 2026
CBAM geldt nu ook voor goederen op boorplatforms en windparken
5 januari 2026
Winterweer zorgt voor overlast en code oranje in delen Nederland
5 januari 2026
Controleer gevaarlijke stoffen in je bedrijf vanwege nieuwe SZW-lijst
5 januari 2026
Europese Commissie wil CBAM uitbreiden met verwerkte producten
5 januari 2026
2025 gaat de boeken in als slechtste bestelautojaar ooit
5 januari 2026
Verzorgingsplaats Oudbroeken aan de A12 sluit definitief
4 januari 2026
Zachte landing handhaving schijnzelfstandigheid deels verlengd in 2026
23 december 2025
Ontbossingsverordening EUDR wordt vrijwel zeker uitgesteld
18 december 2025
Gecombineerde Nomenclatuur 2026: belangrijke wijzigingen voor importeurs en exporteurs (update)
17 december 2025
Europees Parlement kiest definitief voor versimpeling CSRD en CSDDD
17 december 2025
Bereikbaarheid evofenedex tijdens feestdagen
16 december 2025
evofenedex en TLN bewaken uitvoerbaarheid stadslogistiek
16 december 2025
Nationale handling fee e-commerce later ingevoerd
16 december 2025
